Samsung Galaxy Note 9 "užitočné aktualizácie"

všeobecne o Androide
Príspevky triediť do kategórie smartfónov kde je uvedený výrobca a model !

Poslaťod erko27 » Ned 16. Feb 2020 13:01:23

Zdravím, mám otázku pre ozajstných Android guru členov. Ja nie som žiaden odborník na mobilné OS systémy, som len bežný mnohoročný užívateľ smartfónov a chcel by som sa s vami podeliť o moje skúsenosti čo mám so smartfónami a tiež čo som vo svojom okolí vypozoroval.

Pred nejakým časom som zaregistroval správu o tom ako niekto prišiel na to že Apple zámerne s novšími aktualizáciami znižuje výkon procesorov vo svojich smartfónoch. A tak sú telefóny pomalšie atď... Apple sa k tejto správe vyjadril a na moje počudovanie aj priznal že to skutočne robí a že he to so zámerom predlžiť životnosť staršej batérie tým že sa zníži výkon procesora a potom telefón vydrží dlhšie na jedno nabitie, že je to v záujme zákazníka, nech má komfort používania telefónu čo najvyšší. 

Po tomto zistení mi tak začalo vŕtať hlavou či tými aktualizáciami nemôžu aj ostatný výrobcovia "meniť" rôzne iné parametre telefónu, samozrejme tak aby postupne lenivel blbol a pod. až sa zákazník nakoniec rozhodne že kúpi nové zariadenie. 

Mám zopár argumentov prečo by to tak mohlo byť:
1. Na dvoch svojim telefónoch som to vyskúšal (už dávnejšie a vtedy som o tom ešte nevedel) Obidva telefóny s Androidom. Hneď od začiatku som zrušil/zakázal všetky aktualizácie a to z jednoduchého dôvodu, že mi vadilo, že po aktualizáciách sa mi troška zmenilo rozhranie, zmenilo sa miesto ikon atď, väčšinou drobnosti ale mne to vadilo a chcel som mať vždy rovnaký vzhľad užívateľského rozhrania. Telefón mi statočne ponúkal aktualizácie ale odmietal som ich. Telefóny mi na počudovanie veľmi dlho vydržali. Porovnával som ich s ľuďmi čo mali rovnaké ale pravidelne ich aktualizovali. Mne vydržali jeden 4 roky a druhý 5 rokov. Fungujú dodnes, vymenil som ich už kvôli technologickým nedostatkom. Telefóny som nijak nešetril. A aj tak vyzerajú ale softwareovo sú top.
2. Telefóny kedysi bez androidov vydržali dlhšie. Nechce sa mi veľmi veriť, že dnešné telefóny sa kazia kvôli hardwarovým vadám ale skôr kvôli softwaru. (to neviem potvrdiť)

Neskutočne ma vytáča, ako každý v mojom okolí, kto používa telefón s akýmkoľvek OS ak má s týmto telefónom problémy, vždy sú to také problémy, ktoré sa dejú občas (ale pri každodennom používaní Vás ide z toho poraziť) a v servise sa nič z toho nepreukáže a nič s tým neurobíte. Prípadne po resete telefónu ide nejaký čas normálne a potom sú zas problémy. Kameň úrazu je že v servise sa závada nepreukáže a hotovo. Zákon s tým nič neurobí.
Mám kamarátku čo má tiež cca 4. rok telefón a všimla si že v priebehu času sa kvalita vyhotovených fotiek naustále zhoršuje (samozrejme aj zlenivel). Nechápem ako je možné že sa to deje hardwarovo, tiež mi príde že by to mohla byť nejaké "softwarove komprimovanie" fotiek aby si zákazník priznal že mobil je starý a treba kúpiť nový. 

Manželka už cca 4 roky neviem kúpiť žiaden telefón čo by jej vydržal normálne bezproblémovo fungovať aspoň 1 rok (momentálne má samsung galaxy note 9 dala za neho ťažko zarobených 650€ vo viere že drahší telefón by mohol zvládnuť fungovať aspoň dva roky). A reklamácie sú otras, človek je bez telefónu, chyby sa nepreukážu a podobne. Preto mi vŕta hlavou že tie aktualizácie by toto perfektne dokázali robiť. A v dnešnej dobe by som sa tomu vôbec nečudoval ak by to výrobcovia takto robili. Veď v dnešnej dobe majú výrobcovia prakticky od každého užívateľa (kto má internet) svojho zariadenia údaje o používaní v reálnom čase. Vydajú aktualizáciu (so "zlepšujúcimi úpravami") a sledujú čo sa deje. Vedia kedy bol telefón zresetovaný. Vedia kedy ľudia prestanú mobil používať a kúpia druhy a tak výrobcovi vedia čo majú kedy novou aktualizáciu priniesť aby sa predaj zvýšil.

Mám aj nápad ako to vyskúšať/overiť. Chcelo by to nejaký telefón, ktorý robí problémy a nahodiť do neho takú verziu OS aká tam bola za nova, bez aktualizácii a tak aby sa nemohol sám zaktualizovať (tu je problém, pretože ja to neviem urobiť). Možno ste to niekto už aj skúšali.  Ak mám pravdu, tak všetky problémy by mali zmiznúť a telefón by mal naďalej normálne fungovať.

Vy tu o tom možno máte viacej informácii ako ja, niekto z Vás tu určite robí servis mobilov, tak isto o týchto veciach budete vedieť viacej. Mňa by len zaujímalo či je možné aby cez aktualizácie toto výrobcovi robili a či by bolo riešenie používať staršie OS. Možno sa mýlim a fakt sa telefóny kazia kvôli fyzickému opotrebeniu, ale niečo mi hovorí že to tak celkom nebude.
erko27
zelenáč
zelenáč

mobil: Honor 9
tablet:

Poslaťod Stano36 » Ned 16. Feb 2020 14:06:23

Tiež nie som Android guru takže moja odpoveď bude tiež vyplývať iba z mojich dlhodobých skúsenostiach.
Apple si priznalo že znižuje výkon kvôli výdrži batérie a výrobcovia Android zariadení sa bili do pŕs že oni to nerobia.
Skúšal som tiež pochopiť prečo sa moje zariadenie chová vždy trochu inak , spravil som downgrade systému po určitom čase sa to prejavilo zase. Zistil som jednu zásadnú vec ktorá spôsobuje problém so zvýšenou spotrebou batérie a spôsobujú to samotné aplikácie.
Optimalizáciou aplikácií by sa vývojári mohli viac zaoberať.
Samotný Google robí tiež chyby
https://www.mojandroid.sk/google-play-services-sa-zblaznili-sposobuju-rychle-vybijanie/
https://www.mojandroid.sk/google-play-sluzby-bateria-navod/
Porovnať zariadenia ako píšeš je dosť zložité. Nenájdeš dvoch ktorý využívajú svoje zariadenie rovnako , majú nainštalované rovnaké aplikácie .
Obrázok užívateľa
Stano36
Administrátor
Administrátor

mobil: HTC U12+
tablet: Lenovo YT3-PRO

Späť na Android

TOPlist