Windows a ty! Čo ste prežili?

počítačový softvér

Poslaťod Triglavus » Uto 02. Aug 2011 19:42:02

Tak, chcel by som túto tému venovať tomu, akú "vysokú" úroveň má Windows. Začnem teda ja príbehom čo sa mi stal dnes.

Pred pár dňami som kompletne presedlal na Linux s tým, že Windows bude v zálohe v prípade núdze nejakého exečka (bol balený k notebooku, tak aspoň nech je na pc). Včera ale mama prišla ku mne so správou, že niečo nieje v poriadku s platbou ubytovania, že jej prišiel mail. Dnes to vytlačila a doniesla domov, aby som to preložil lebo angličtina jej nejde. Čítam čítam a zisťujem, že sa stala nejaká chyba a hotel stiahol o 1600 dolárov viac ako mal a že treba vyplniť formulár a poslať banke a vyrieši sa to. Mama stresovala tak som zabudol spraviť základné opatrenia a vrhol som sa rýchlo do riešenia problému. Príloha bola exe, na moje počudovanie, predpokladal som formulár ktorý sa písomne vypíše a bude to. Linux odmietal spolupracovať, tak som sa rozhodol "oprášiť" Win a dať mu "druhú šancu". Otvorím exe a čo nevidím.... inštalácia (win vista) bez akéhokoľvek upozornenia, task manager block hneď po otvorení, msconfig block, proces sa nedá zastaviť a už mi písalo známe propagačné okno, že mám 1032 vírusov a že si musím ihneď zakúpiť ich antivírus. Na Avast som zabudol po poslednom recovery a windows bol bez akejkoľvek ochrany, tak som si povedal, že skúsim nahodiť Avast teraz a nechám ho vybabrať s vírusom. Pustím avast inštaláciu, čierna obrazovka a Win sa ma pýta či chcem pokračovať. No ty debil, vírus v pc za 10 sekúnd a 15 sekúnd trvá kým sa vôbec dostanem k oknu na povolenie inštalácie antivíru. Tak teda áno, nech to fičí. Odbalil sa Avast, očakával som inštalačné okno ale vírus to hneď zastavil. Tak tu teraz sedím na Linuxe a inštalujem Avast na linux aby som dostal toho debilka von z Windowsu.

Chcel by som sa teda pýtať, ktorá chorá duša dovolila aby takto fungoval operačný systém a čo majú ľudia v hlave, keď tvrdia, že Windows je najlepší operačný systém na svete? Beriem to, že áno, toto bola moja chyba z nedbanlivosti, ale aj tak 80% používateľov PC má Windows, koľko z nich vie ako sa chrániť pred takouto vecou? Maximálne 50%...
HTC Desire HD - od release do 2012
Nexus 4 - od release do teraz
Obrázok užívateľa
Triglavus
starý morský vlk
starý morský vlk

mobil:
tablet:

Poslaťod maurice » Uto 02. Aug 2011 20:15:58

jaaj, tych pribehov o tom, ako windows zlyhal by som mal tolko, ze by sa o tom dal nakrutit cely serial :D

k tvojmu pribehu, ano, windows skutocne je nepouzitelny bez antivirusu a kopy dalsich programov. ani len pdf to neotvori a co sa tyka bezpecnosti, tak to podla mojich skusenosti hodnotim na -5 z 10 :D
maurice

Poslaťod majko11293 » Uto 02. Aug 2011 20:21:41

je jasne ze kedze je to najpouzivanejsi OS tak je nanho dostupny kopec virusov..Ked mam pravdu povedat, s Windowsom som momentalne problem az taky nemal. Skor ma stve Linux :lol: Ale to koli mojej nevedomosti. Urcite je Linux lepsi..
MacBook Air '13 13" /Haswell i5-8GB RAM-128GB SSD/
Samsung Galaxy Note II White 16GB
Wesamothan Lite, Android 4.4.2
16GB mSDHC class10
AKG K376
Obrázok užívateľa
majko11293
Moderátor
Moderátor

mobil: Samsung Galaxy Note II White
tablet:

Poslaťod maurice » Str 03. Aug 2011 2:01:55

to ze je "dostupnych" kopec virusov by som nebral za az take podstatne, mne sa bezne za 6-10 mesiacov stane, ze sa mi windows zosype ako domcek z karat, proste zacnu odchadzat ovladace a skonci to tym, ze uz ani nenabootujem, tak si robim pravidelne zalohy radsej. to naposledny bolo funny, som si isiel zalohovat dolezite subory a prestala mi fungovat funkcia kopirovania suborov na externe disky, proste to zlyhavalo a padalo, nakoniec som to musel robit cez linux.. zlaty linux..
maurice

Poslaťod duchan » Str 03. Aug 2011 7:46:32

:D vidim ze sa zacina dalsi flame.

pouzivam win a aj linux a oboje splna svoju pracu velmi dobre. chyba je na 90% medzi obrazovkou a stolickou.

nech sa niekto nedivi ze ma rozsypany win system, ked je na nom nonstop prihlaseny ako admin s full pravami a pri kazdom vyskocenom okne ci ho chape alebo nie klikne yes.

windows je na tom horsie co sa tyka udrzby ked sa na neho nainstaluje kopec veci, potom sa davaju prec a idu tam ide, cistit ten balast je niekedy problem, ked to este pracuje s ovladacmi o to horsie.
Ericsson A2618 > Siemens C35 > Nokia 3310 > Alcatel OT 525 > SE T68i > Alcatel OT 735 > Nokia 3100 > Nokia 6230 > Nokia 6100 > Nokia 6600 > Nokia N73 > HTC Touch > Nokia E51 > HTC Hero > HTC Desire > Galaxy S2
duchan
admirál
admirál

mobil:
tablet:

Poslaťod Semp » Str 03. Aug 2011 8:24:25

u mna "len" vcelku caste BSODy :) vsetko ide okej (ramky, disk su dobre), ale vyhadzovalo to po cistej instalacii :D
Ubuntu mam a som spokojny :) sice som si ho doje-pokazil temou Macu a XP :lol: , ale je to super system
HTC Desire HD: Stock 2.3.5, 32GB A-data Class 4

Obrázok
Obrázok užívateľa
Semp
starý morský vlk
starý morský vlk

mobil:
tablet:

Poslaťod shiro » Str 03. Aug 2011 8:37:02

heh, zase dalsi flame clanok od cloveka ktory chce cielene nadavat na windows.

spytam sa zakladnu otazku: na linux akoze virusy niesu?
a sme doma.

ano, je ich malo, pretoze na system ktory pouziva 1% userov sa neoplati nieco take robi, nieje to efektivne. Takze comu sa cudujes?

V prvom rade si zanedbal zabezpecenie svojou vlastnou vinou, ale samozrejme, moze za to windows. Ved kto by si normalne priznal chybu, ze. Ludia su predsa neomylni. Vies aka je situacia s windowsom, vies co vsetko na teba ciha, ale aj tak mas este odvahu pindat na windows kvoli vlastnej neschopnosti, ku ktorej sa v clanku este aj priznavas? Trosku divne uvazovanie, nemyslis?

V linuxe ked by si mal podobny pripad a odkliknes bez nejakeho blizsieho zaujmu (virusom pozadovane) root prihlasenie a zaviris si OS, tiez budes takto nadavat na linux? To by som sa teda pozrel.
shiro
admirál
admirál

mobil: Huawei P8 Lite
tablet:

Poslaťod maurice » Str 03. Aug 2011 10:49:52

Fuu, ozvali sa odbornici. Vy uz ste poculi o tom, ze by bol nejaky virus na linux? Poslite mi ho, rad sa zabavim..

Triglavus chcel len poukazat na to, ze za windows da kopu penazi a nielenze to neovlada dnes uz zakladne funkcie, mne napr vadi minimalna moznost prisposobenia, nieje to ani schopne prezit v normalnom svete.

Ako pisal, ma zapnute blokovanie instalovania programov, tak pri pripadnom viruse by musel kliknut na povolenie instalacie, podobne ako v linuxe. Avsak jeho problem je v tom, sa ho nic neopytalo, rovno mu zavirilo pc. Toto by sa pri linuxe nemohlo stat, lebo on si pyta roota pri kazdom zasahu do systemu.

Pokial ide o mna, moj problem je asi v aktualizaciach, napr ked nejake nainstalujem a nerestartnem hned pc(lebo pracujem), prestanu fungovat usb a esata pripojenia, alebo mi minule zacalo otvarat na inu stranu vyskakovacie okna, pri njakom probleme mi vyhodi pradne okno a tak podobne. Antivirus je prva vec co instalujem hned po ovladaci na sietovu kartu, co tiez vysada windowsu, ze nejdu ziadne ovladave po instalacii..
maurice

Poslaťod duchan » Str 03. Aug 2011 14:30:06

maurice: bukowski, smile, adora, crimea ... par virusov resp cervov pre linux co ma napadlo. nijak zvlast skodlive ale predsa ;)

co sa tyka dotazovania roota pri zasahu v linuxe... UAC na windows riesi presne to iste. Vista s tym mala problemy a Win7 ma tusim tiez este dake muchy takze to mohlo byt sposobene aj tym. To malo byt sucastou Win uz davno a trvalo dost hlho kym to z linuxovych OS prebrali.

tak ci onak nechcem nikomu tvrdit ze win je dobry. systemov je mrte nech su kazdy vyberie co sa mu paci a vyhovuje.
Ericsson A2618 > Siemens C35 > Nokia 3310 > Alcatel OT 525 > SE T68i > Alcatel OT 735 > Nokia 3100 > Nokia 6230 > Nokia 6100 > Nokia 6600 > Nokia N73 > HTC Touch > Nokia E51 > HTC Hero > HTC Desire > Galaxy S2
duchan
admirál
admirál

mobil:
tablet:

Poslaťod Triglavus » Str 03. Aug 2011 16:49:57

Podľa toho, čo som počul od IT študenta čo už končí školu, bol dosť veľký problém spraviť vírus na linux, čo i len jednoduchý. To ako nechcem ani hovoriť o tom, čo všetko mi robil Win v minulosti. Normálne vynutie, normálne zapnutie, reštart kvôli tomu, že systém bežal 48+ hodín a pri logine mi nahodí okno, že niesom autorizovaná osoba a že kópia windowsu odmieta spolupracovať pri pokračovaní ďalej? To je čo za výmysel? Kto čo i len dovolil to, aby sa naprogramovalo také okno? Musel som urobiť recovery a stratiť 150gb údajov z disku kde som mal Linux len preto, že Windows bez akejkoľvek zmeny odmietol prihlásenie systému.
HTC Desire HD - od release do 2012
Nexus 4 - od release do teraz
Obrázok užívateľa
Triglavus
starý morský vlk
starý morský vlk

mobil:
tablet:

Ďalší

Späť na PC softvér

TOPlist